Kastani 42-2, Tartu | (+372) 5084 772 | See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.  

Articles in Category: Aiakujundusnipid

Tuleviku aiakujundus

Tulevikuaias on oma koht igihaljal taimestusel

Tuleviku aiakujundus

Aastal 2008 Chelsea Garden Show esitlusel mindi ajas 50 aastat edasi, et kujundada tõeline tulevikuaed. Põhifookuseks võeti fakt, et tulevikus võib globaalne soojenemine muuta oluliselt aedade taimestikku. Seetõttu on aedades rohkelt vee-elemente ning arhitektuurset vormi.

Robert Meyers kujundatud näidisaed on piiratud müüride ja hoonetega, tehes sellest mugava sisehoovi. Müürid ei ole aga siiski igavad plangud, vaid betoonraamistikud, mida elavdavad rohemüürid. Aiale annavad aktsienti skulptulaarsed puud ja põõsad, mis on huvitava rütmiga kogu aeda paigutatud. Et aed toimiks läbi aasta, on tulevikuaias olulisel kohal igihaljad puud ja põõsad.

Aeda pikemaks ajaks ettemõeldes tuleks arvestada ka sellega, et taimede tsoonid on pidevas liikumises. See tähenda, et põõsas, mille sinu vanaema istutas ei pruugi sobida sinu laste aeda, kuna tema kasvutingimused on sedavõrd palju muutunud.

 

aiakujundus-tsoonid

Muru rajamine

Ilus muru lihtsa vaevaga

Muru rajamine

Refereeritud artiklist sordiaretus.ee

Esmalt tuleb kindlaks määrata muruala suurus. Sobiv külvisenorm normaalsetes kasvutingimustes on 10-15 g/m². Kui külvatakse rohkem seemneid, kui võib kasvada võrseid pinnaühikul, siis toimub üleasustuse tõttu stiihiline hõrenemine. Seetõttu pole liiga suured külvisenormid (25-60 g/m²) end õigustanud.

Maaharimis- ja tasandamistööd on soovitatav teha sügisel, et muld saaks talvel vajuda ja niiskust koguda. Tasandamisel täidetakse pinnalohud mullaga ja antakse muruplatsile väike kalle keskkohast servade suunas. See hoiab ära vihmavee kogunemise murule. Tasandamiseks sobib hästi 4-5 m pikkune puust pruss või sirge laud.

Pärast tasandamist tuleb mulda mõne sentimeetri sügavuselt kobestada.

Külviaeg kestab varakevadest kuni augusti lõpuni. Hilisemad külvid võivad talvitumisel kahjustuda ja jääda hõredaks.

Koos muruseemnega külvatakse 30-40 g/m² kompleksväetist.

Muruseeme külvatakse vajunud või rullitud pinnasele, kus käimine ei jäta enam sügavaid jälgi. Peenike muru seeme ei tohi sattuda mulda sügavamale kui 1 cm. Ühtlasema murukamara saamiseks on soovitav seeme jagada kahte ossa ja külvata kahes ristuvas suunas. Enne külvi tuleb seemnesegu väga hoolikalt läbi segada.

Seeme rehitsetakse ettevaatlikult mulda. Reha ei tohi hooga tõmmata, sest siis riisutakse kokku juba külvatud seemned ning need ei jaotu mullas ühtlaselt.Pärast külvi muld tihendatakse kergelt rulliga, et seemned saavutaksid kontakti mullaga. Samuti aitab rullimine säilitada mullas olevat niiskust.

Kuiva mulda kastetakse enne külvi põhjalikult ja selle tahenemisel külvatakse seeme. Kuival ajal on vaja korduvalt kasta, seni kuni muruoras katab pinna. Õige kastmine tagab mulla ööpäevaringse niiskuse vähemalt külvi sügavusel (1 cm): niiskus peab olema tuntav, kui näpp mulda torgata. Kui piisavalt kasta pole võimalik, siis on targem üldse mitte kasta, sest kuivas mullas ei juhtu seemnetega midagi.

Muruorast niidetakse kui taimed on võrsunud ja kasvanud 10 cm kõrguseks, s.o. 4-6 nädalat pärast külvi. Seejuures ei tohi niita madalamalt kui 3-5 cm kõrguselt, et mitte vigastada vähem võrsunud taimi. Esimest korda pole soovitav niita kuuma päikesega, vaid pilves ilmaga, et vältida orase kuivamist. Muruorast niidetakse umbes 3-4 nädala tagant, et soodustada kiiremat võrsumist ja rohukamara tihenemist.

Ei tasu muretseda umbrohtude esinemise ja esialgse muru hõreduse pärast. Umbrohte saab hävitada keemiliste taimekaitsevahenditega (nt Starane 180), samuti hävivad nad niitmisel. Umbrohtude kõplamine tekitab tühikuid!

Väga oluline on valida kohalikele tingimustele sobivaim murutaimeliik. Ka kõige hoolikam maa ettevalmistamine ja muru õige hooldamine ei taga kaunist muru, kui pole valitud õiget seemet.

 

niidumuru-aiakujunduslillemuru-aiakujundus

Lase ennast inspireerida

Aiakujundamise soov on olemas, eeltöö unistamise ja analüüsi näol tehtud, aga ei oska kusagilt pihta hakata? Kui funktsioonid, kavandatavat tegevused ja tsoonid on plaanile enam-vähem paika pandud, on aeg kõik ühtseks tervikuks kujundada. Disainikeele ja -elementide valikul tuleb meeles pidada ka soovitud unistuste "atmosfääri" ehk aia üldmuljet.

Kindlate aiakujundusstiilide, näiteks inglise või jaapani, edukas kasutamine eeldab suurt eeltööd või spetsialisti kaasamist. Ka peab konkreetset stiili väga teadlikult hoone ja ümbrusega sobitama. Lihtsam on järgida enda sisetunnet ja maitset ning luua päris oma aed.

Seega - kuidas alustada? Mõtte käivitamiseks võib proovida erinevaid disainiteemasid. Läbi võib katsetada kõik teemad üksikult või neid omavahel  kombineerides. Töö käigus peabki tekkima mitmeid erinevaid variante, et saavutada parim tulemus.

Kõigile aga sedalaadi struktureeritud lähenemine ei sobi. Siis on abi tähelepanuvõimest - lase ennast kõigel inspireerida! Kogu kujunduskontseptsioon võib alguse saada ühest kindlast esemest, näiteks aiamööblist või vanast skulptuurist. Lähtuda saab ka muusikast, raamatutest, filmidest või enda lapsepõlvemälestustest. Mõtle, mis muutis vana koduaia selliseks, et see meenub alati helgena?

aiakujundus-haljastus-unista-kujutlusvõime-tähelepanu


Piiritu inspiratsiooniallikas on loodus. Eeskuju saab võtta nii taimedelt, lehemustritelt, jõepõhjast kui sipelgapesalt. Samuti elavdavad kujutlusvõimet reisidelt saadud mälestused ning võõramaised loodusvaated. Ka vaade oma kodu aknast võib mõtte tööle panna - ehk on just naabri aias midagi sellist, mis mõjub sulle nii innustavalt, et kogu kujundusidee saab paika?

aiakujundus-haljastus-muster-joon-tekstuur


Hea aiakujundus on kooskõlas hoone arhitektuuriga. Veel sammuke kaugemale minnes võib aia loomiseks hoopis sisekujundusest inspiratsiooni saada. Kaota piir toa ja õue vahel ning kogu su valdus saab eluruumiks.

aiakujundus-haljastus-väliruum-aiamööbel-eluruum


Inspireeri ennast ise! Leia omadused, mis on just sinule kõige omasemad ja lähtu aia kujundamisel näiteks oma elustiilist. Veendunud motikamehele vaevalt meeldiks elada roosas õitemeres. Keskendu omadustele, mis teevad su lemmikasjad just lemmikuteks.

aiakujundus-haljastus-häll-konjak-puhkus

Väga hea ideede allikas on kunst - mitte ainult aiakunst, vaid laiemalt. Lähtuda saab nii mõnest konkreetsest kunstiesemest, näiteks skulptuurist või kujust, kui ka mõnest efektsest maalist.

aiakujundus-haljastus-maal-eeskuju-loovus-idee

Enda ümber tähelepanelikult ringi vaadates, märkad, et pea kõik on disainitud. Nii võibki tassipildist või särgivarrukast alguse saada sinu aia kujundusidee - lase loovus ligi!

aiakujundus-haljastus-mood-fantaasia-aed

Aed peab eelkõige sulle ja su perele meeldima ja mugavust pakkuma - seega lase aga fantaasial lennata ja lähtu enda isikupärast.


Pooliku eskiisi või visiooniga võib alati ka meie poole pöörduda. Maastikuarhitekti kogenud pilk ja teadmised teevad kõik ideed võimalikuks.

Aiakujundusnipid - millele mõelda enne aia kujundamist?

Ajakujunduse eeltöö

UNISTA!

Mõtle julgelt, unista, meenuta häid kogemusi! Mis peaks su unistuste aias kindlasti olema? Mida sulle ja su perele seal teha meeldiks? Mismoodi sa seal ennast tunda tahad? - pane kõik kirja ja joonista üles.

HANGI PLAAN!

Järgnevat tööd on hea teha krundiplaanile. Selle saab välja printida Maa-ameti kodulehelt või leidke kodust maja ehitamisel saadud joonised. Keeruline ei ole ka oma krunt ise üles mõõta. Alusplaanidest võiks teha mitu koopiat, sest tööhoos tuleb ikka üha paremaid mõtteid, mida plaanile kanda. Kasuks tuleb ka see, kui on on teada olemasolevate tehnovõrkude - vesi, kanal, elekter, gaas - asukohad, et aiakujundamise käigus nende kohale näiteks suuri puid ei kavandaks.

ANALÜÜSI!

Vaata üle aia praegune seis. Analüüsi, mis sulle seal meeldib, mis puudu on, millised vaated meeldivad ning mis häirib kõige rohkem. Kas mõni puu on juba liiga suureks kasvanud või lillepeenrad võsastunud? Kuhu koguneb krundil vesi? Kuhu tuleb naabri grillisuits?
 


ATMOSFÄÄR!

Milline peaks olema su koduaia üldmulje? Avar ja päikeseline või naabrite eest varjatud ja lopsaka taimestikuga? Aiakujunduses saab ka kindlaid stiile järgida ning ümbruse hoone arhitektuuriga kooskõlla viia. Ainulaadne atmosfäär on iga aia peamine omadus - nii nagu igal kodul on oma tunne.

TSOONID!

Kanna õuetegevused plaanile - kus võiks olla rahulikult istumise koht, kuhu parkida auto, kuhu rajada tarbeaed ning kus oleks kõige parem lastel mängida?
Mõtle kõik oma vajadused ja tegevused läbi ning sobita plaanile.

ELEMENDID!

Mis loovad aiaruumi? Aiamajake, terrass, pingid, postkast, taimed, valgustus, kunst ja kõik muu meelepärane, mis su unistuste aias olema peavad.

Aiakunst - küttepuud ajakujunduse elementidena

Aiakujundus

Nüüd tule oma läbimõeldud soovide ja unistustega maastikukujundaja juurde, kes aitab kõik toimivaks ja kauniks tervikuks siduda. Meie konsultatsioonile tulles on soovitav kaasa võtta paar fotot oma majast, sest terviklik aiakujundus peab olema harmoonias hoone arhitektuuriga.

Aiakujunduse lõpptulemus


Hakka kujundust ise ellu viima või usalda rajamine proffidele. Lõpptulemust aga naudi ise iga päev!

Turu 34B, III korrus, Tartu | (+372) 5084 772 | See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.  

Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates